وه‌ڵام: تەختەکلیلی نوێی زمانی کوردی بۆ ویندۆز و نەمانی کێشەی پیتە بزوێنی خڕ

ببورە مەبەستم لە مایکرۆسۆفت وۆرد

سڵاو هاوڕيیان 
من  لەم چەند ڕۆژەدا تووشی   کيشەیەک بووم  ، دوای دانانەوەی سەرلەنوي ویندۆزەکەم  و دانانەوەی تەختەکلیلی کوردی  کيشەی نوسینم هەیە   ناتوانم بڕيک لە پیتەکانی کوردی  بنووسم       سەیری تەختەکلیلەکەم کردوە      بڕيک  کيشەی  هەیە     ٢ پیتی        ی       تیایە و   وە    ٢   پیتی      و    ناتوانم    پیتەکانی       ێ    و    ئ   و    ع     و    وە  چەند پیتيکی تر   وەمەش وينەی تەختەکلیلەکە  لە ناو ویندۆزەکەم .

http://www.kurdup.com/uploads/43379cb1e6.jpg
وە  هەموو  شتيکم  بە ڕاستی و بي کيشە  وەنجام داوە  پيشتر  نەک هەر بۆخۆم بۆ زۆۆر هاوڕيیانم داناوە .
چارەیەک ......

سوپاس

هاوڕيیان   تکایە  هاوکاریم بکەن   ماوەی  ١ هەفتەیە  ناتوانم  کاری  ماڵپەڕ بکەم ناتوانم کوردی  باش  بنووسم .

www.otomobel.net
تێکۆشان بۆ کوردستانێکی ئازاد و سەربەخۆ ...

هاوڕيیان کەس  نەبو  هاوکاریم بکات   وایا کيشەم چیە  .

تکایە  زۆۆر پيویستم پيیەتی  ......

www.otomobel.net

دوای  هاوارێکی زۆرم   کەس نەبوو  هاوکاریم بکات ..

کێشەکەم چارەسەر کرد   بە دانانەوەی  ویندۆز    .

سوپاس   بۆ  هەموو  لایەک .

بژین

www.otomobel.net

هه‌ڵۆی كورد نووسی:

دوای  هاوارێکی زۆرم   کەس نەبوو  هاوکاریم بکات ..

کێشەکەم چارەسەر کرد   بە دانانەوەی  ویندۆز    .

سوپاس   بۆ  هەموو  لایەک .

بژین

ده‌ی بۆ جارێكی تر، گرینگ ئه‌وه‌یه‌ كێشه‌كه‌ت ئێستا چاره‌سه‌ر بووه‌.

هیچ شتێك ئه‌وه‌نده‌ باش نییه‌ نه‌توانرێت باشتر بكرێت :::http://webdarej.com

ده‌ستتان خۆش بێت .

ڕوحت شاد بێت كاك ئاسۆ نادری😔😔😔
جێت خاڵی

هاوڕێیان من پێشنیارێكم هەیە ، ئەویش ئەوەیە تەنها یەك شێواز هەبێت بۆ كیبۆردی كوردی
هەموو لایەك ئەزانن كە كیبۆرد بە گشتی دوو شێوازی هەیە ( Azerty و Qwerty)
ئێستا ئەگەر سەیر بكەین كیبۆردی عەرەبی یەك شێوازە چ لە ویندۆز یان ماك.
مەبەستەكەی من ئەوەیە با تەنها كەسێك یان گروپێك كیبۆردێك دروست نەكات كە ئەمەش بۆتە فرە كیبۆردی بۆ زمانی كوردی كە هیچ پێویست نییە . بەڵكو چەند شێوازی كیبۆردەكە لە یەكێك لە سایتەكان دابنرێت و خەڵك هەڵی بژێرێت یاخود ڕای لەسەربات و تێبنییەكانیان بنوسن ، بۆ نمونە یەكێك ئەڵێت با پیتی بزوێن لەسەر فڵانە كلیل بێت و هۆی ئەم بیروبۆچوونەی بنوسێت ، پاش ئەوەی ژمارەیەكی زۆر دەنگ كۆكرایەوە لەسەر كیبۆردێك و بیروڕاكان تاوتوێ كرا لەلایەن چەند شارەزایەكەوە ئەوكاتە ئەو كیبۆردە ببێتە كیبۆردێكی گشتی و بڵاو بكرێتەوە بۆ هەردوو شێوازەكە لە هەموو سایتە كوردییەكان بتوانرێت داونلۆد بكرێت ، خەڵكیش سەربەستە لەوەی چ كیبۆردێك بەكاردێنێت یاخود دروستی ئەكات
من خۆم كیبۆردم دروستكردووە بۆ هەردوو شێوازی لاتینی و سۆرانی بۆ هەردوو سیستەمی ویندۆز و ماك ، كیبۆردەكەی من زۆر نزیكە لە شێوازی فۆنتی Ali_k لەبەرئەوەی من پێشتر ئەو فۆنتانەم بەكارئەهێنا و بەو فۆنتە ڕاهاتبووم ، بەڵام ئێستا كە یونیكۆد بەكارئەهێنم لەسەر ئەو شێوازی فۆنتە دروستم كردۆتەوە بە كەمێك دەستكاری ، لەبەر ئەوەی هەردوو جۆرە كۆمپیوتەرەكەم هەیە ئێستا من كێشەی ئەوەم نییە لە كام سیستەم ئەنوسم چونكە هەردووكیان وەكو یەكن .

بێگومان شایه‌نی ده‌ستخۆشییه‌ کاك کۆسار که‌ هه‌وڵت داوه‌ شتێکی ئه‌وها دروست بکه‌یت و خۆشحاڵیش ده‌بین له‌ وێبچن بڵاوی بکه‌یته‌وه‌ تاکو هه‌مووان سوودی لێوه‌ربگرن .

کاتێکی خۆش

بەسەرچاو كاك هەڵكەوت ئیشەڵڵا بەم نزیكانە هەردوو كیبۆردەكە لە فایلێكی زیپدا لە ژێر ناونیشانێكی نوێ بڵاو ئەكەمەوە و لینكەكەشی لەم بابەتەدا دا ئەنێم

جێگه‌ی ده‌ست خۆشیه‌    .

ته‌خته‌کلیل  له‌ هه‌موو  وڵاتێک   به‌ گوێره‌ی زمانه‌که‌  دروست ده‌کرێت   بۆیه‌   پێم وابێت    بۆ دروست کردنی  ته‌خته‌ کلیلی کوردیش  شێوه‌ی  ئه‌ندازیاریه‌که‌ی  بخرێته‌  به‌رچاو   ،   من  ئه‌م  ته‌خته‌کلیله‌  به‌کار ده‌هێنم  که‌ لێره‌ دانراوه‌و    وه‌  هی   کورد ئای تی گرووپیش  به‌کار ده‌هێنم  ،   به‌ڵام  خۆشه‌  ئێمه‌ش   ته‌خته‌کلیلێکی   جیامان هه‌بێط وه‌ک هه‌موو  ووڵاتانی  تر  ،   وه‌  ئه‌مه‌   پێم وابێت ئه‌گه‌ر شاره‌زاییانی  دروستلردنی ته‌خته‌کلیل  هه‌موو  لێره‌دا به‌یه‌که‌وه‌  کاری بۆ بکه‌ن باشتره‌ .
زۆریش  حه‌ز ده‌که‌م    ته‌خته‌کلیلی  کاک کۆسار ببینم . 

هیوام وایه‌  ئه‌م  بابه‌ته‌   زیاتر له‌سه‌ری بڕۆن  چوونکه‌  زۆۆۆر  پیرۆزه‌.

هه‌ر بژین

www.otomobel.net

kosar نووسی:

بەسەرچاو كاك هەڵكەوت ئیشەڵڵا بەم نزیكانە هەردوو كیبۆردەكە لە فایلێكی زیپدا لە ژێر ناونیشانێكی نوێ بڵاو ئەكەمەوە و لینكەكەشی لەم بابەتەدا دا ئەنێم

چاو کز نه‌بێ یاخوا wink ئێمه‌ چاوه‌ڕێین .

کاکه لینک ئیش ناکات بومان چاک بکه وه

ببورن هاوڕێیان من درەنگ بەڵێنەكەم جێ بەجێ كرد ، بەوەی ئەبوایە ئەو كیبۆردەم دابنایە، بەڵام بەهۆی مەشغوڵی بیرم چووبوەوە بەڵێنێكی وام دابوو لێرەدا ، ئێستا كە بینیمەوە وا بەڵێنەكەی خۆم ئەبەمە سەر:
ئەمە لینكی ئەو كیبۆردەیە كە باسم كرد ئەتوانن لەوێوە هەمان شێوە كبیۆرد بۆ ماك و ویندۆز دابگرن ، ئەمە زۆر بەسودە بۆ ئەوانەی كە لەسەر هەردوو كۆمپیوتەرەكە ئیش ئەكەن
http://www.kosar7p.co.cc/download/020-d … tility.htm