1

بابه‌ت: دۆزینەوەى زانیاری هۆست و زانیاری تۆمارى دۆمین !

سڵاو بەرێزان

پرسیارەکەم هەر وەک روونە مالپەرەێک دروست کراوە لەسەر نێت

هەموو زانیاریەکان وونە ( تایبەتە ) سەبارەت بە دۆمین و هۆستەکەى نەزاندراوە !!

ئەگەر لە http://www.who.is سەیری بکەى هەموو زانیاریەکان شاراویە ئایە هیچ رێگایەکەی تایبەت هەیە ( یاسا یی و بێ جگە لە یاسایی )

بۆ ئەوەى بزانم چۆن کراوە لاى کێ تۆمار کراوە

تێبینی : پەیوەندیم پێوە کراوە توهمەی ئەوەى پێم دراوە کەوا من کردوومە و زانیاری تۆمار کراوەکان لەسەر ناو و ئیمێلی من کراوە

ئایە هیچ رێگایەک هەیە من بیزانم یاخود بیبینم کەوا زانیاریەکان چۆن کراوە لەسەر من کراوە

ئایە زانیاری دیزاینەکە و چۆنیەتى دروست کردنەکە زاندراوە ! دەکرێت کەسێک هەندێ زانیاری وەربگرم لەکەسێکى شارەزا

ئەوەش ناوی مالپەرەکەمە
http://www.eslah.org

بۆ زانیاریتان دەمەوێ بە یاسایی داواى لەسەر تۆمار بکەم هاوکاریتان جێگاى رێزە

مرۆڤ: که‌زانیت هه‌رئه‌مریت ئه‌بێت هه‌و‌ڵ بدات به‌ر‌هه‌مدار و سوود به‌خش بیت | Web4KurD  |  Web4kurD
گروپی وێب فۆر کورد : دیزاین | هۆست | دۆمین | دانانى کامێرای چاودێرى| بەستانى رایەڵ و نێتۆرک

2

وه‌ڵام: دۆزینەوەى زانیاری هۆست و زانیاری تۆمارى دۆمین !

واتە ئەگەر من ئیمەیلێک بنێرم بۆ eslah.org@protecteddomainservices.com دێت بۆ لای تۆ؟

هیچ شتێك ئه‌وه‌نده‌ باش نییه‌ نه‌توانرێت باشتر بكرێت :::http://webdarej.com

3

ئاسۆ نادری نووسی:

واتە ئەگەر من ئیمەیلێک بنێرم بۆ eslah.org@protecteddomainservices.com دێت بۆ لای تۆ؟

نازانم چونکە لاى من تۆمار نەکراوە

بەڵام پرسیارەکە لێرەیە ئایە هیچ شتێک هەیە کەوا بیزانم کەوا هی کێ یەو!!

ئەورۆ پەیوەندم پێوە کراوە دەلێن تۆ دروستت کردووە و لاى تۆ تۆمارە ئەگەر نەلێ لۆ کێ کراوە شکایەتت لێ دەکەین و دەتدەین بە دادگا

بۆیە ئایە ئەگەر کەسێک تۆمارى کردبێ دەتوانى لەسەر ناوى من تۆمارى بکات !!!! بەدڵنیایەوە بەلێ .
بەڵام گشت کۆنترۆڵ و شتەکانى لاى خۆی دەبێ

ئایە پەیوەندی بەکێ وە بکەم زانیاری دروستمان دەداتێ لەسەر !! وەک یاسایی .

مرۆڤ: که‌زانیت هه‌رئه‌مریت ئه‌بێت هه‌و‌ڵ بدات به‌ر‌هه‌مدار و سوود به‌خش بیت | Web4KurD  |  Web4kurD
گروپی وێب فۆر کورد : دیزاین | هۆست | دۆمین | دانانى کامێرای چاودێرى| بەستانى رایەڵ و نێتۆرک

4

بەڵام هەنگاوی یەکەم ئەوەیە، ئیمەیلێک بنێرە بۆ ئەو ئیمەیلە، ئەگەر هاتەوە بۆ لای خۆت واتە ئیمەیلی تۆ بەکار براوە بۆ تۆمارکردنی دۆمەینەکە. ئەگەر ئیمەیلی تۆشی لەسەر بەکار برابێت، تۆ دەتوانیت دەست بگریت بەسەر دۆمەینەکەدا و بیکەیتە موڵکی خۆت. جا ئەوەش کارێکی شێتانەیە کە کەسێک دۆمەین بە ئیمەیلی کەسێکی دیکە تۆمار بکات.

قسەکانی دیکە قسەی سەر شەقامن، ئای‌تی بە ئەو شێوە کار ناکات. تەنیا ئەو کەسە دەزانێت کێ  و چ ئیمەیلێکی لەسەر نووسراوە کە دۆمەینەکەی تۆمار کردووە.

لە بواری یاساییەوە، نەخێر ئاسان نییە، چوونکە هەموو کەسێک مافی خۆیەتی و یاساییە دۆمەین بە ناوی شاراوە تۆمار بکات. جگە لەوەش ئەگەریش داوای یاسایی لە کوردستان تۆمار بکەیت بڕی کوێ دەکات؟ لە کوردستان ئینتەرنێت = فەیسبووک.

جا ئەگەر ئیمەیلت نارد بۆ eslah.org@protecteddomainservices.com و ئیمەیلەکە بۆ خۆت نەهات، زۆر ئەوە دەگەیەنێت کە ئیمەیلی تۆی لەسەر تۆمار نەکراوە و تۆمەتەکان بێ بنەمان. چوونکە ئەگەر ئیمەیلی تۆشیان بەکار بردبێت، لانیکەم ئیمەیلێک یان پەیامێکت بۆ دێت کە دۆمەینێک بە ناوی تۆوە تۆمار کراوە.

بەڵام بەکاربردنی ناو، ژمارە تەلەفۆن و هتد... ئاساییە و هەموو کەسێک دەتوانێت هەموو ناو و ژمارە تەلەفۆنێک بەکار ببات لە کاتی تۆمارکردنی دۆمەین. ناو، ژمارەی تەلەفۆن و هتد... هیچ بەڵگەیەک نین بۆ ئەوەی کەسێک خاوەنی دۆمەینێکە.

من دەتوانم دۆمەینێک تۆمار بکەم، تەنیا ئیمەیلی منی لەسەر بێت و ناوی تۆ بەکار ببەم، بەڵام ئەوە مانای ئەوە نییە کە تۆ خاوەنی دۆمەینەکەیت.

5

دەستەکانت خۆش بۆ روونکردنەوەکەت

پرسیارێک ئەگەر وەڵامێکیى زانستیانە وەربگرم

پرسیاری یەکەم

ئەگەر ئەو کەسانە سکاڵای یاساییم لەسەر تۆمار ئایە هیچ شتێک دەتوان لەسەر من وەک بەڵگە بەدەست بهێنن !!

پرسیاری دووەم

من وەک ناورزاندن لەسەر جیهەتى فەرمی لە مالپەرەکە و کەسی بەدواداچوون سکالا تۆمار بکەم ئایە کێشەکە زیاتر گەورە تر نابێ دەمەوێ پێش ئەوان لەسەرم تۆمار بکەن من بەروویان تۆمار بکەم.

6

ئەگەر لایەنی یاسا به جیددی یاساپارێز و عادل بن، هیچ کاتێک  ناتوانن شتێکت بەسەردا بسەپێنن کە پەیوەندیت لەگەڵدا نەبووبێت.

تەنیا شتێک وەک هەنگاوێکی ئەگەریی و پاراستنی خۆت لە ئەم کاتەدا بتوانیت جێبەجێی بکەیت ئەوەیە کە پۆلیس لە هەڕەشەکان ئاگادار بکەیتەوە ئەگەر پێت وایە مەترسی بۆ سەر ژیانت هەیە یان ئەگەر کێشەی دیکەت بۆ درووست دەکات.

7

دەستەکانت خۆش بۆ زانیاریەکانت

سەبارەت بە پارستن و مەترسی ژیانم ئەوە هیچ کیشەیەکم نیە هەتاوەکو ئێستا بەڵام بۆ بەیانی نازانم چ دەبێ بەڵام هەر لایەنى خۆى لێ ئاگادار دەکەمەوە

سەبارەت بە عادیل و کوردستان ئەوە زۆر دورە ئەگەر مەبەستیان بێ سەرت دەبەنە ناوقووڕ بەبێ ئەوەی دەموچاویش بە خۆڵ و قوور بێ

دوبارە سوپاس بۆ زانیاریەکانت