21

وه‌ڵام: سەرەتاتە لەبوارى وێب داڕشتن ؟ کەواتە بمخوێنەوە

ئاخر  کاک برووسک ئه‌ کوردانه‌ی له‌ هه‌ولێر ده‌ژین وشه‌ی خاص  به‌کاردێنن ، له‌وانه‌یه‌ ئه‌ویش هه‌ر بۆ هه‌مان مه‌به‌ست به‌کاری هێنابێت

گه‌ر وه‌ک مه‌به‌سته‌که‌ی به‌ڕێزیشت به‌کاری هێناوه‌  ئه‌وا شتێکی چاکه‌ به‌کارهێنانی وشه‌ی کوردی ناوچه‌کانی دیکه‌

بژین

22

وەڵا بڵێم چى ، پێموایە کاک هەڵۆ خەڵکى هەولێر نییە ، ئیدى ناشزانم چۆنە .
دەى بەهەرحاڵ ، قسەکانت لەجێی خۆیین.
بژی

23

dast khosh

www.kurdSHOP.NET       |          کورد شووپ

24

ده‌سته‌کانت خۆش بێت به‌رێز Broosk هیوای سه‌رکه‌وتنت بۆ ده‌خوازم ....
به‌راستی بابه‌تێکی سه‌رنج ڕاکێش بوو بۆ من چونکه‌ زۆر له‌ ناوه‌ باوه‌کانی ئه‌نته‌رنێت و وبناغه‌ی وێب داڕشتن تێنه‌گه‌شت بووم ....
دووباره‌ ده‌سته‌کانت خۆش بێت به‌هیوای سه‌رکه‌وتن بۆ به‌رێزتان و گشت ئه‌ندامانی ئه‌م مه‌کۆیه‌....

25

سووپاس ئەزیزم

26

ئةو دةستانةت خؤش بيت
بؤ ئةو بابةتة بة بيزة

27

سەرەتا دەستخۆشیت لێدەکەم. هەمیشە شتێکی نوێت پێیە، هیوادارم نەفەست درێژتر بیت. پێناسەکانت زۆربەیان ئەوە نین کە لەدڵی خۆتدان.
هەندێکت بۆ دەنووسم. ئەوانەی تریش پیاچوونەوەی دەوێت لەدیدی منەوە.

Broosk
پرۆگرامۆکە/Script : بریتییە لە کۆمەڵێك پەڕگە/گورزەیەک پەڕگە ، کە بەزمانێکى دیاریکراوى وێب داڕشتن نووسراوەتەوە ، کە دەکرێت بەکاربێت بۆ بەڕێوەبردنى ناوەڕۆکى ماڵپەر یان بۆ هەر جۆرە بەڕێوەبردنێک بێت لەنێو ماڵپەر ، واتا پرۆگرامۆکە دەشێ رووکارێکى ئامادەى هەبێت ، بتوانیت یەکسەر بەکاریبەریت ، گرنگى پرۆگرامۆکەش لەوەدایە کە هەموو کارێكى بزۆکى لەسەر جێبەجێکراوە و ئامادەیە بۆ بەکارهێنان.

لەوانەیە مەبەستت لە CMS - content management system بێت، وەکوو جووملە، وۆردپرێس، ..هتد لەراستیدا ناونانی ئەوە بە پرۆگرامۆکە هەڵەیە.

phpMyAdmin : بریتییە لە پێویستییەکى سەرچاوەکراوە/خۆرایی ، کە بەزمانى PHP نووسراوەتەوە ، بەکاردێت بۆ بەڕێوەبردنى راژەکارى بنکەى دراوە / MySQL .

تەنها ئەمە بەسە: بەکاردێت بۆ بەڕێوەبردنى راژەکارى بنکەدراوەی MySQL 
کە من بنکەدراوەم نەبێت بۆ پێویستمە، یان asp.net بەکار ببەم بۆچیمە؟.

ئايا چۆن ئەتوانم ماڵپەرێك بۆخۆم درووست بکەم ؟
ئۆو! پێویستە لەپێشدا لە بنەماکانى درووست بوونى ماڵپەرێک تێبگەیت و هەروەها لانى کەم زمانێکى وێب داڕشتن بزانیت + لەهەندێک زاراوە و وشە دووبارەکانى وێب داڕشتن تێبگەیت و بیان ناسیت.

من ماڵپەڕێک بۆخۆم دروست دەکەم بە seiteBuilder, FrontPage, ..هتد ئیدی بۆ پێویستمە زمانی وێبداڕشتن بزانم. سەردانی بەشی کڕین و فرۆشتن بکە بزانە ئەوانەی کە دیزاینیش دەکەن هیچ دەزانن!. ئەمڕۆکە ئەو بەرنامانە هەن بۆ ئاسانکاریی بەکارهێنەری ئاسایی، دەیان خەڵک هەن کە بلۆگیان هەیە رۆژانەش چالاکن و هیچ زمانێکیش نازانن.

WYSIWYG :بریتییە لە لە هەندێک دەستکاریکەرى نووسین یان دەستکاریکەرى فەرمانەکانى پرۆگرام ، کورتکراوەى What You See Is What You Get ، بەکوردى ( ئەوەى ئەیبینیت ئەوەیە کە دەستت ئەکەوێت ) .

ئەوەى ئەیبینیت ئەوەیە کە دەستت ئەکەوێت تایبەتمەندی دەرکەوتنە. نە دەستکاریکەر editor  و نەهەندێکیشە.
کە دەڵێین  ئەوەى ئەیبینیت ئەوەیە کە دەستت ئەکەوێت لە وۆرددا بۆ نمونە مانای وایە ئەوەی دەچێتە سەر چاپکەرەکە هەر ئەوەیە کە لەبەرچاوتدایە، بچووک یان گەورەتر نابێت.
ئەم تایبەتمەندییە لەزۆرینەی دەستکاریکەر editor ـەکاندا هەیە.

MySQL : راژەکارى بنکەى دراوەیە ، پشت دەبەستێت بە زمانى SQL /Structured Query Language

MySQL جۆرە بنکەدراوەیە. ڕاژەکار نییە. لەو جۆرانەیە کە بە پەیوەندیکاری relational ناودەبرێت. ئەوەی تۆ دەیڵێیت MySQL Serve ـه.

خۆزگەم جارێک خۆت بەهەموویدا ئەچوویتەوە و هیچ نەبێت بەراوردێکیان بکە لەگەڵ ویکیپێدیا کە خۆت چالاکیت تیایدا.

بەهیوای بابەتی نوێتر.

دۆت کۆرد / http://www.dotkurd.org

28

سووپاس کاک ئاراس، خۆشحاڵم کە ئەو هەڵانەت بۆ ڕاستکردوومەتەوە.
بەڵام پێش ئەوەی بۆچوون بنووسم لەسەر ڕاستکردنەوەکانت، پێمخۆشە ئەو بزانیت کە لێرە لەوێبچن ئەم بابەتە بۆ کەسێک کراوەتەوە کە زۆر سەرەتاییە لە وێب داڕشتن و هیچ نازانێت، بەواتایەکی تر لێرە و لەوێ کۆمەڵێک شتی دیوە و لەهیچ تێناگات. یەکێک لەو هۆکارانەی وای لێکردم کە ئەم بابەتە بکەمەوە ئەوە بوو کە هەندێک دەستەواژە بۆ بەکارهێنەر ڕاست بکەمەوە.

Script: دوور لە وێب داڕشتن سەیر بکەیت، وشەیەکی ئاساییە بەواتای دەق یان نووسراو دێت، مەبەستی من لەو شوێنەدا کە نووسیومە

پرۆگرامۆکە/Script : بریتییە لە کۆمەڵێك پەڕگە/گورزەیەک پەڕگە ، کە بەزمانێکى دیاریکراوى وێب داڕشتن نووسراوەتەوە ، کە دەکرێت بەکاربێت بۆ بەڕێوەبردنى ناوەڕۆکى ماڵپەر یان بۆ هەر جۆرە بەڕێوەبردنێک بێت لەنێو ماڵپەر ، واتا پرۆگرامۆکە دەشێ رووکارێکى ئامادەى هەبێت ، بتوانیت یەکسەر بەکاریبەریت ، گرنگى پرۆگرامۆکەش لەوەدایە کە هەموو کارێكى بزۆکى لەسەر جێبەجێکراوە و ئامادەیە بۆ بەکارهێنان.

مەبەستم لە CMS ـە، لەنێو زمانی خۆماندا سکریپت هەر CMS ـە، ئاگادار ئەوە بە من لەپێشدا نووسیومە (پرۆگرامۆکە)، پرۆگرامۆکەش هەر CMS ـە لای ئێمە.
دەنا دەزانم و تێدەگەم لەبەڕێزت کە سکریپت واتای تری هەیە و تەنها CMS نییە!
سووپاس بۆ بەڕێزت، هەڵەی من لێرەدا ئەوە بووە کە نەمووتووە CMS، هەرچەند من لێرە مەبەستێکی دیاریکراوم هەبووە، بەڵام ئاسۆی بیر جەنابت فراوانترە و من حسابی ئەوەم نەکردبوو کە بەو ئاسۆ فراوانە بیری لێبکرێتەوە.

بۆ phpMyAdmin، لەگەڵتم بۆ ئەوەی (گەر من بنکەی دراوەم نەبێت، بۆچی پێویستمە؟) بەڵام بۆ (ASP بەکاربەرم بۆچی پێویستمە؟) لەگەڵت نیم، بەهۆی ئەوەی من وتوومە پێویستییەکی سەرچاوە کراوەیە، بەواتای لەگەڵ سەرچاوەکراوەکاندا کاردەکات، جەنابیشت باش دەزانیت کە ASP سەرچاوەکراوە نییە و خۆڕایی نییە.
ئەمەشییان هەر لەگەڵتم، درووست وابوو ئەوەی بەڕێزت بنووسم لەوشوێنەوە کە ئاماژەت پێداوە.

MySQL، لەمەیاندا هیچ لێدوانێکم نییە، من کاتێک ئەم وتارەم نووسی، زۆربەی زانیارییەکانم بەپێی سەرچاوە نووسی، بۆ ئەوەی دواتر پێمان نەڵێن زانیاری هەڵە بەخەڵک دەدەن و کە لێیان کردین بەهەڵا پێیان بڵێم ئەمە سەرچاوە، ڕێزم هەیە بۆتۆ، بێگومان مەبەستم لەو کەسانە بەڕێزت نییە.
سەرچاوەی نووسینی ئەو پێناسەیەش ئێرە بوو، ببینە نووسراوە (خادم قواعد البیانات)، واتە ڕاژەکاری بنکەی دراوە.
کەوتمە داوی ئەو هەڵەیەوە. ببەخشە.

من ماڵپەڕێک بۆخۆم دروست دەکەم بە seiteBuilder, FrontPage, ..هتد ئیدی بۆ پێویستمە زمانی وێبداڕشتن بزانم. سەردانی بەشی کڕین و فرۆشتن بکە بزانە ئەوانەی کە دیزاینیش دەکەن هیچ دەزانن!. ئەمڕۆکە ئەو بەرنامانە هەن بۆ ئاسانکاریی بەکارهێنەری ئاسایی، دەیان خەڵک هەن کە بلۆگیان هەیە رۆژانەش چالاکن و هیچ زمانێکیش نازانن.

کاک ئاراس کاری ئێمە لێرە فێرکردنی بەکارهێنەرە بەشێوەیەکی ئەکادیمیی، بەجۆرێ کە پێویستی بەپرۆگرامێکی وەک Frontpage ـنەبێت و بۆ (کارئاسانیی) نەبێت بەکاری نەبات، منیش دەزانم گەر کەسێک هيچ لە وێب داڕشتن نەزانێت، ئەتوانێت لە Frontpage ماڵپەرێک درووست بکات، نموونەی ئەو کەسانەمان لێرە هەیە! کە زمانێکی وێب داڕشتن نازانێت و مەکۆکانی بە پرسیارە ناشیاو و زۆر سەرەتاییەکانی شێواندووە! چەندین جار ڕێنمایی ئەوەمان کردووە کە خۆی فێری زمانێکی وێبداڕشتن بکات، کەچی بێسوودە، گەرچی خۆی فێری HTML بکات بەدرووستی، ئەو کاتە پێویستی بە یارمەتیی کەس نابێت. ئەمەوێت بڵێم کلیلی سەرکەوتنی کەسێک لەوێب داڕشتندا، زانینی زمانێکی جێگیری وێب داڕشتنە. هەروەها بڕوای من وەک تاکەکەس وایە، کەسێک ماڵپەرێکی پێ درووست ناکرێت گەر زمانێکی جێگیر نەزانێت، چوونکە ئەو ماڵپەرەی بە پرۆگرامێک لەوپەڕی نەزانیدا درووست دەکرێت، ماڵپەر نییە!

سەبارەت بە WYSIWYG ـیش، تێبینییم نییە، ئەوە نەبێت لەو کاتەدا ئەو پێناسەیەم پێبوو، نەمەزانی چۆن دەریببڕم. دەنا دەزانم کە WYSIWYG دەستکاریکەرێکی دیایکراو نییە.

هەربژی و گەورەت کردم.

29

وه‌ڵا ئافه‌رین بروسک گیان ده‌ست خۆش بێت زۆر به‌ سوده‌ و گرنگیشه‌

ئه‌وه‌ ده‌عوه‌تی منیت سبه‌ینێ ئیرگیله‌یه‌کی شیر :d

ماڵپه‌ری و یانه‌ی ڕێبین جیهانی هه‌مه‌ره‌نگی و تازه‌گه‌ری
http://www.rebiin.tk
http://www.m-rebiin.tk

30

rebiin نووسی:

وه‌ڵا ئافه‌رین بروسک گیان ده‌ست خۆش بێت زۆر به‌ سوده‌ و گرنگیشه‌

ئه‌وه‌ ده‌عوه‌تی منیت سبه‌ینێ ئیرگیله‌یه‌کی شیر :d

ههههههه مەمنوون مامە ڕێبین. smile

31

Broosk نووسی:
SAFEEN نووسی:

ماندو نه‌بی...کوردیه‌کی خاس و خۆش..بابه‌تێکی زانستی گرنگ

ههه ، سووپاس کاک سەفین گیان .
ماوەیەکە خومداوەتە رێزمان و خاڵبەندى و ئەم شتانەى تر ، زۆر هەوڵدەدەم کوردییەکەم بەهێز و پتەوتر بکەم.
سووپاس دووبارە .

خێری لێببینن smile
بژین

هههه کاکه‌ برووسک ئه‌م خێره‌ بۆ هاته‌ ناو کوردیه‌کی په‌تی و پته‌و !!!:D

32

دةستت خوشبت كاك بروسك زور بة سودة بابة تةكةت من هيج شارةزايم نةبو لة ويب دارشتن بةلام ئستا لة زور شت تيكةشتم بةلام كيشةيةكم هةية دواى ئةوةى ويبة كةم دروست كرد نازانم جون بيخةمة سةر ئنترنيت ئة وة رون نى ية لام كةر ئة كريت ئةوةم بوروت كةرةوة زور سوباست ئةكةمزدوبارة دةست خوششششششششششششششش

A

33

administration نووسی:

دةستت خوشبت كاك بروسك زور بة سودة بابة تةكةت من هيج شارةزايم نةبو لة ويب دارشتن بةلام ئستا لة زور شت تيكةشتم بةلام كيشةيةكم هةية دواى ئةوةى ويبة كةم دروست كرد نازانم جون بيخةمة سةر ئنترنيت ئة وة رون نى ية لام كةر ئة كريت ئةوةم بوروت كةرةوة زور سوباست ئةكةمزدوبارة دةست خوششششششششششششششش

ببۆ ئەوەی بیخەیتە سەر نێت یان بڵاوی بکەیتەوە ,  پێویستە هۆست و دۆمەینێک بکڕی ,جا ئەگەر ڕوونکردنەوەی زیاتر یان شوێنی باشت ئەوێ پەیامی تایبەت بنێرە تا وەڵامت بەمەوە .

[email protected] | WwW.AKARiT.Com | Host , Domain , Reseller , Web Design , Programing
پڕۆگرام داڕشتن | وێب دیزاین | ڕیسیلەر | هۆست | دۆمەین | مۆنتاژ | گرافیک | WwW.AKARiT.Com

34

uygjgiu

35

ده‌ست خۆش ماندووبونی پیوه‌ دیاره‌ به‌لام من هه‌ر فیره‌ هیج نه‌بووم له‌ ویب دارشتن زۆر له‌میژه‌ ئه‌م بابه‌ته‌م خویندۆته‌وه‌ ئه‌م جاره‌ش خویندمه‌وه‌ به‌لام هیج تی ناگه‌م نازانم کیشه‌ جیه‌ ئه‌م یه‌ک سالی ته‌واوه‌ ئه‌گه‌ریم نه‌م توانی سایتیکی فریش دروست که‌م

36

biwar نووسی:

ده‌ست خۆش ماندووبونی پیوه‌ دیاره‌ به‌لام من هه‌ر فیره‌ هیج نه‌بووم له‌ ویب دارشتن زۆر له‌میژه‌ ئه‌م بابه‌ته‌م خویندۆته‌وه‌ ئه‌م جاره‌ش خویندمه‌وه‌ به‌لام هیج تی ناگه‌م نازانم کیشه‌ جیه‌ ئه‌م یه‌ک سالی ته‌واوه‌ ئه‌گه‌ریم نه‌م توانی سایتیکی فریش دروست که‌م

هۆکارەکەی ئەوەیە حەزت بە کارەکە نییە و ئارەزووت لێی نییە

ئاسۆ نادری، ڕۆحت هەر لەگەڵمانە.

37

ناوه‌لا برام وانیه‌ زۆر حه‌زه‌که‌م فیر بم به‌لام تی ناگه‌م

38

دەستخۆش

39

دەستخۆش

https://www.facebook.com/HAWRE.group دروستکردنی کەڤەر و دروستکردن و بڵاوکردنەوەی ڕیکلام

40

ده‌ست خۆش